Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kapat
Sepetim
HEPA Filtre Nedir?
14.06.2023

HEPA Filtre Nedir?

HEPA, "High Efficiency Particulate Air" kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçeye “Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı” olarak çevrilebilir. HEPA Filtre, açılımından da anlaşılabileceği üzere havada bulunan küçük toz parçacıklarını yakalamak ve daha sağlıklı ortamlar sağlamak için kullanılır. Genellikle hava temizleme sistemleri ve bazı elektrikli süpürgelerde bulunmaktadır.

HEPA Filtre Neden Kullanılır?

HEPA filtrelerin kullanımı, iç mekan hava kalitesini iyileştirir ve solunum yolu hastalıklarını önlemede yardımcı olur. HEPA filtreler, havadaki partiküllerin yanı sıra virüsler, bakteriler ve mantarlar gibi zararlı organizmaların da filtrelenmesini sağlar. Bu durum özellikle alerjik bünyeye sahip olan ya da solunum yolu rahatsızlıkları bulunan insanlar için önemlidir.

HEPA filtreler yaşam alanları haricinde, endüstriyel tesislerde ve laboratuvarlarda kullanılan havalandırma sistemlerinde de kullanılır. Tesislerden saçılan toz ve çeşitli kimyasalları filtreleyerek çevreye verilen zararı en aza indirger.

HEPA filtreler, hava kalitesini ve insan sağlığını korumak için önemli araçlardan biridir. Bu filtrelerin kullanımı, evlerde solunum yolu hastalıklarını ve alerjileri önlemeye yardımcı olurken, endüstriyel tesislerde çalışanların sağlığını ve çevreyi korumak için de hayati bir rol oynar.

HEPA Filtrelerin Avantajları Neler?

HEPA filtrelerin sağladığı avantajlar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Zararlı partikülleri ortadan kaldırdığı için akciğerleri korur.
 2. Sigara içilen ortamlarda koku ve dumanı temizler.
 3. Evcil hayvanlarda kepeğe yol açan partikülleri temizler.
 4. Evcil hayvan sebepli alerjiye yol açan tüy ve benzeri partikülleri temizler.
 5. Küf sporları, ev tozu akarları, ev tozu parçacıklarını temizlemeye olanak tanır.
 6. Kirletici ve tahriş edici partikülleri temizler.

Bu bakımdan çok daha temiz ve sağlıklı bir ortam sağlar. HEPA filtrelerin kullanıldığı alanlar da günümüzde oldukça yaygındır. Genel anlamda kullanım alanları şöyledir:

 1. Elektrikli süpürgeler
 2. Robot süpürgeler
 3. Havacılık sanayi
 4. İlaç sanayi
 5. Çip üretim merkezleri

HEPA Filtre Nedir? Neye Yarar?

HEPA filtreler, havadaki toz, polen, duman gibi istenmeyen ve çevreye rahatsızlık veren partikülleri yakalamak için özel olarak tasarlanmış filtreler kullanır. Bu filtreler genellikle sentetik elyaf, cam elyaf ya da selüloz tabakalarından oluşur ve havadaki parçacıkları yakalayarak filtrelenmemiş hava akışını azaltır. Bu sayede havada dolaşan alerjenlerin ve diğer kirleticilerin %99,97’si ortadan kaldırılmış olur.

Havayı emen ya da çeken her ev aletinin bir sirkülasyon sistemine ve dolayısıyla bir filtre makinesine sahip olması gerekir. Bu kapsamda elektrikli süpürgeler, saç kurutma makineleri, klimalar mevcuttur. Bu cihazların kendi içinde bir sınıflandırması vardır. Genel anlamda bunlar şöyledir:

HEPA filtreler kendi içlerinde:

 • HEPA 10
 • HEPA 11
 • HEPA 12
 • HEPA 13
 • HEPA 14

olacak şekilde kategorilere ayrılmaktadırlar. HEPA filtrenin yanındaki sayı yükseldikçe filtrenin partikül tutma oranı da yükselmektedir.

 • HEPA 10. 100,000 adet partikül içerisinde, 15.000 adedini egzozdan çıkarır.
 • HEPA 11. 100,000 adet partikül içerisinde, 5,000 adedini egzozdan çıkarır.
 • HEPA 12. 100,000 adet partikül içerisinde, 500 adedini egzozdan çıkarır.
 • HEPA 13. 100,000 adet partikül içerisinde 50 adedini egzozdan çıkarır.
 • HEPA 14. 100,000 adet partikül içerisinde 5 adedini egzozdan çıkarır.

HEPA Filtre Özellikleri Neler?

HEPA filtreler kullanıldıkça filtreleme performanslarından hiçbir şey kaybetmezler. Aksine kullanıldıkça zaman içinde performansları daha da artar. Ancak filtreyi doğru bir şekilde temizlemek önemlidir.

Bu filtre türleri, özellikle havadaki partikül maddenin sabit olduğu imalat alanlarında, endüstriyel yerlerde ve yaşam alanlarında kullanılabilir. Bu yüzden bu tarz alanlar için klima, elektrikli süpürge vb. alınırken HEPA filtrenin bulunmasına dikkat etmek gerekir.

HEPA filtreler, hava kirliliğinden kaynaklanan astım ve alerji gibi sağlık sorunlarını önlemede etkili olabilir. Toz, polen ve diğer partiküllerin seviyelerini azaltarak evinizde daha temiz ve kaliteli bir ortam sunar. Bunun yanı sıra kötü kokuları engellemeye de yardımcı olur.

Elektrik Süpürgelerinde HEPA Filtreler

Elektrikli süpürge alırken insanlar genel olarak süpürgenin emiş gücünü, aksesuarlarını, kaç watt olduğu gibi özellikleri değerlendirir. Her ne kadar süpürgede HEPA filtre olup olmadığı önemsenmese de bu da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Çünkü HEPA filtre daha iyi ve etkili bir temizlik yapmanızın yanı sıra evinizde daha kaliteli bir atmosfer oluşmasını sağlar. Kaliteli bir HEPA filtreye sahibi olmak bu bakımdan hayati bir öneme sahiptir.

Elektrikli Süpürge Nasıl Seçilmeli?

Elektrikli süpürgeler her evde kullanılan elektrikli eşyalar arasındadır. Eğer daha temiz ve sağlıklı bir yaşam alanı istiyorsanız, nasıl bir makine kullandığınız oldukça önemlidir, bu nedenle yeni bir elektrikli süpürge alırken şu gibi noktalara özen gösterilmelidir:

 1. Güç: Elektrikli süpürge seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri süpürgenin gücüdür. Güç, performansı doğrudan etkiler. Daha yüksek watt gücü, çok daha iyi bir emiş gücü sağlayacağı için daha etkili bir temizlik yapmanıza olanak tanır. Ancak yüksek güç, aynı zamanda daha fazla enerji tüketir.
 2. Filtreleme Sistemi: İyi bir filtreleme sistemi, havayı daha iyi temizler ve evdeki tozları, alerjenleri ve havayı kirleten diğer kirleticileri yakalar. HEPA filtreler, özellikle alerjisi olanlar için çok önemlidir.
 3. Toz Kapasitesi: Toz kapasitesi, süpürgeyi ne kadar sık boşaltmanız gerektiğini belirler. Daha büyük bir toz haznesi sayesinde hazneyi daha az boşaltabilirsiniz.
 4. Ağırlık: Elektrikli süpürgelerin ağırlığı, taşınabilirliğini ve kullanım kolaylığını doğrudan etkiler. Hafif bir süpürge, daha kolay manevra yapmanızı sağlayarak evinizin her yerini kolaylıkla temizlemenize olanak tanır.
 5. Kablo Uzunluğu: Kablo uzunluğu, yaşam alanınızın büyüklüğüne bağlı olarak seçilmelidir. Kısa bir kabloyla, her odada priz aramak zorunda kalabilirsiniz. Uzun bir kablo ise daha fazla manevra alanı sunar.
 6. Yedek Parça: Elektrikli süpürgelerin yedek parça ve aksesuarlarına kolayca ulaşabilmeniz gerekmektedir. Bu sayede süpürgenizin ömrünü uzatabilir ve arızaların giderilmesini kolaylaştırabilirsiniz.
 7. Ses Seviyesi: Süpürge seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ses seviyesidir. Gürültülü bir süpürge evinizde sorun yaratabilir. Daha sessiz bir süpürge tercih ederek hem kendiniz hem de evdeki diğer kişiler için daha rahat bir ortam sağlayabilir ve komşularınızla potansiyel tartışmaların önüne geçebilirsiniz.

HEPA Filtre Nasıl Temizlenir?

Elektrikli süpürge ve klima gibi HEPA filtre bulunduran cihazlar yoğun olarak kullanıldıkları için zamanla kirlenmeleri kaçınılmazdır. Filtreyi temizlememek, cihazın performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

HEPA filtreler “temizlenebilen” ve “kullan at” olmak üzere iki farklı seçeneğe sahiptir. Kullan at yapıda olan filtreler ortamdaki hava kirliliği ve kullanım sıklığına bağlı olacak şekilde sıklıkla 1-1.5 senede değiştirilirler.

Toz torbası biçiminde olanlar ise dolmaya yakın zamanda değiştirilir. Süpürge modeline göre temizleme metotları da farklılık gösterdiği için kullanım koşullarına göre hareket edilmelidir.

Ayrıca filtre temizliği tamamlandıktan sonra hiçbir zaman nemli ya da ıslak bir şekilde filtre, yerine yerleştirilmemelidir. Öncesinde tamamen kuruması beklenmelidir. Ek olarak doğrudan güneş ışığında da bırakılmamalıdır.

HEPA Filtre Ne Zaman Değiştirilir?

HEPA filtrelerin ne zaman değişmesi gerektiği, filtrenin türüne, süpürgeye ve kullanım sıklığına bağlıdır. Filtrelerin değiştirilmesi için kesin olarak belirlenmiş bir süre yoktur. Ancak süpürgesini haftada 3 defadan daha az kullananlar için filtreyi değiştirme sıklığı ortalama yılda bir keredir.

Bunun dışında filtrenin ne zaman değiştirilmesi gerektiğine dair bazı işaretler şunlardır:

Filtrenin kirlenmesi: Filtrenin üzerinde gözle görülür kir, toz ve diğer partiküller birikmeye başladığında filtre değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Kötü koku: HEPA filtreler, havadaki kötü kokuları da filtreler. Eğer yakın zamanda filtrelerinizi değiştirmediyseniz ve evinizi süpürürken havaya kötü bir koku yayılıyorsa filtrenin değiştirilmesi gerekebilir.

Daha az hava akışı: Filtre, hava akışını engelleyecek kadar kirliyse, cihazınızın emiş gücünde düşüş olabilir. Bu durumda filtrelerinizi değiştirmeniz gerekir.

HEPA filtrelerin ömrü, kullanıma bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle filtrelerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Düzenli filtre değişimi hem süpürgenizin performansını artırır hem de daha iyi bir hava kalitesi sağlar.

Blog Son Eklenenler
Robot Süpürgelerin Bakımı ve Temizliği
Robot Süpürgelerin Bakımı ve Temizliği

Listeler

Günümüzde artan iş temposu ve yoğun yaşam koşulları, insanları daha verimli ve etkili temizlik çözümleri aramaya yöneltmiştir. İşte bu noktada robot süpürgeler mükemmel bir seçenek haline gelmiş, akıllı tasarımları ve otomatik işlevleri sayesinde yaşam alanlarını temizlemeyi kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte her teknolojik cihaz gibi robot süpürgeler de düzenli bakım ve temizlik gerektirir.

Devamını Oku
06.12.2023
Robot Süpürge Nasıl Seçilir?
Robot Süpürge Nasıl Seçilir?

Listeler

Robot süpürgeler, modern evlerde temizlik işlerini kolaylaştıran ve zamandan tasarruf sağlayan en önemli ev aletlerinden biridir. Gelişen teknolojiyle birlikte robot süpürgelerin işlevselliği ve performansı da artmaktadır. Fakat geniş ürün yelpazesi içinde doğru robot süpürgeyi seçmek tüketiciler için zorlu bir görev haline gelebilir. Sunulan farklı marka ve modellerin çeşitliliği arasında kaybolmamak için ihtiyaçlarınıza en uygun robot süpürgeyi nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir.  Hangi robot süpürgeyi almalıyım diye düşünüyorsanız bu içeriğimiz okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Devamını Oku
06.12.2023
Vücut Analiz Baskülü Ne İşe Yarar?
Vücut Analiz Baskülü Ne İşe Yarar?

Listeler

Sağlıklı yaşam biçimi ve kişisel bakımın vazgeçilmez bir parçası olarak vücut analiz baskülleri günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Artık sadece kilo ölçümlerinin ötesine geçen bu akıllı cihazlar vücudumuzun detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlayarak bize sağlığımız hakkında daha kapsamlı bir perspektif sunar. Yağ yüzdesi, kas kütlesi ve kilo dengesi gibi önemli faktörleri ölçerek kendimize daha iyi bir şekilde bakma ve hedeflediğimiz sağlıklı yaşam tarzını oluşturma yolunda bize rehberlik ederler.

Devamını Oku
06.12.2023
Airfryer ile Yapabileceğiniz 10 Harika Tarif
Airfryer ile Yapabileceğiniz 10 Harika Tarif

Listeler

Geleneksel yemek pişirme yöntemlerinin ötesine geçen modern mutfak cihazları arasında yer alan airfryer, hem lezzeti korumak hem de daha hafif alternatifler sunmak isteyenler için kurtarıcı bir seçenektir. Sıcak hava dolaşımının sihirli etkisiyle, kızartmaları çıtır çıtır, sebzeleri canlı renkleriyle ve etleri mükemmel pişmiş olarak hazırlayabilirsiniz. Eğer siz de airfryer'ınızı daha yaratıcı bir şekilde kullanmak ve sofranıza farklı tatlar katmak istiyorsanız içeriğimizi okuyarak çeşitli tarifler öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku
06.12.2023
Airfryer ve Fırın
Airfryer ve Fırın

Listeler

Günümüzde yemek pişirme teknolojileri giderek daha fazla seçenek sunmakta ve mutfakta tercih ettiğimiz cihazlar da bu çeşitlilikle karşımıza çıkmaktadır. Airfryer ve geleneksel fırın, modern mutfaklarda oldukça yaygın olarak kullanılan iki önemli pişirme aracıdır. Her ikisi de yemeklerinizi hazırlamak için pratik ve etkili yöntemler sunsa da aralarında farklılıklar bulunur. Bu yazıda, airfryer ve geleneksel fırın arasındaki temel farklarını görerek hangi cihazın ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu yakından keşfedebilirsiniz.

Devamını Oku
06.12.2023
Fakir Pasteur ile Ev Yoğurdu Yapmak Artık Çok Kolay!
Fakir Pasteur ile Ev Yoğurdu Yapmak Artık Çok Kolay!

Listeler

Yoğurt, Türk mutfağında en çok kullanılan gıdalardan biridir. Her markette kolay bir şekilde bulunabilecek bir üründür ancak bir çok kişi lezzeti ve doğallığından ö türü ev yoğurdu yapmayı tercih eder. Evinizde pratik bir şekilde kendi yoğurdunuzu yapmak istiyorsanız Fakir ’ in üstün Alman teknolojisiyle ü retti ği ve Türkiye ’ de pi şmemiş sütten yoğurt yapabilen ilk makine olan Fakir Pasteur Yoğurt Yapma Makinesi, geli şmiş özellikleriyle bu y ö ndeki ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Devamını Oku
03.10.2023
Pastörizasyon Nedir?
Pastörizasyon Nedir?

Listeler

Pastörizasyon, sıvı gıdaların mikroorganizmaların faaliyetlerini azaltmak veya tamamen etkisiz hale getirmek amacıyla 80 ° - 85 ° derece arasında belirli bir süre boyunca ısıtılması işlemidir. Bu y ö ntem, ö zellikle patojen mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların ve gıdaların mikrobiyal bozulmasının ö nlenmesine y ö nelik etkili bir işlemdir. Bu işlem, gı da ürünlerinin tüketiciye daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde sunulmasını sağlar.

Devamını Oku
03.10.2023
Yoğurt Nasıl Mayalanır?
Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Listeler

Yoğurt, sütün mayalanması sonucu oluşan laktik asit bakterileri tarafından üretilen besleyici bir gıdadır. Yüzyıllardır pek çok kültürde yaygın olarak tüketilen ve oldukça sevilen bir üründür. Yoğurdun lezzeti, kı vam ı ve sağlık için yararları, doğru mayalama tekniklerine bağlıdır. Yoğurt yapmak oldukça basit bir süreçtir ve yoğurdu evde yapmak taze ve lezzetli yoğurt elde etmenin en iyi yollarından biridir.

Devamını Oku
03.10.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.