Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kapat
Sepetim
Ev Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?
03.10.2023

Ev Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?

Ev yoğurdu, Türk mutfağında en çok kullanılan ürünlerden biridir. Probiyotik açısından güçlü gıdaların başında gelir ve pek çok faydası vardır. Özellikle bağırsak sağlığı için oldukça yararlıdır. Yoğurt, içerdiği laktik asit sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak florasını düzenler. Ayrıca, yoğurt kalsiyum, protein ve B vitaminleri gibi birçok besin öğesi de içerir.

Ev Yoğurdu Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun faydaları olarak sayılabilecek pek çok özellik bulunmaktadır. Ev yoğurdunun sağlık açısından faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1.      Sindirimi iyileştirir.

2.      Doğal bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur.

3.      Kanser riskini azaltır.

4.      Kan şekerini düzenler.

5.      Kemikler için iyidir.

6.      Enflamasyonu azaltır.

7.      Yüksek tansiyonu ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

8.      Depresyonu azaltır.

9.      Alerji belirtilerini azaltır.

Ev Yoğurduğunun Sindirim Sistemi Sağlığına Etkisi

Evde mayalanan yoğurdun faydaları oldukça fazladır. Yoğurt, içerisinde probiyotik bulunduran zengin bir besindir. Probiyotikler sindirim sisteminin florasını koruyarak bağırsak sağlığına yardımcı olmaktadır.

Yoğurt, yağ kaybına yardımcı olur. Yüksek protein değerlerine sahip olduğu gibi düşük kalorili bir besindir. Dolayısıyla düşük kalorili diyet uygulayan kişiler için vazgeçilmez bir seçenektir. Yoğurt tüketerek kalori alımını azaltmak mümkündür. Aynı zamanda tokluk hissine de destek olur. Lakin her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmamak önemlidir.

Son olarak ev yoğurdu faydaları arasında sindirim sorunlarını azaltması da bulunmaktadır. Mide ve bağırsak sağlığı için faydalı olan laktik asit bakterilerine sahip olduğu için sindirim sistemi sorunlarınızda size yardımcı olabilir.

Ev Yoğurdunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etkisi

Güçlü bir bağışıklık sistemi her zaman önemlidir. Çünkü zayıf bir bağışıklık sistemi, çeşitli hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırır. Kişilerin yediklerine dikkat etmesi daha güçlü bünyeye, güçlü bağışıklık sistemine destek olabilir.

Ev yoğurdunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bulunmaktadır. Yoğurdun içerisinde sağlıklı immün sistemi için gerekli vitamin ve mineraller vardır. Dolayısıyla yoğurt tüketmek vücudun savunma mekanizmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca protein ve kalsiyum açısından da bir kaynaktır. Çünkü içinde yüksek kaliteye sahip proteinler ve kalsiyum bulundurmaktadır. Kalsiyum, kemik sağlığı için önemliyken, protein ise kas gelişimi ve onarımı için gerekir.

Ev Yoğurdunun Cilt için Faydaları

Yoğurdun faydaları saymakla bitmeyecek türdendir. Yukarıdaki faydalarının yanı sıra cilde faydaları da oldukça fazladır. Yoğurdun cilde faydaları genel anlamda aşağıda olduğu gibi özetlenebilir:

Cildi Nemlendirme

Kuru cilt, özellikle kuru havalarda su eksikliğinin bir göstergesidir. Bu durumda cilt soyulmaya ya da çatlamaya eğilimlidir. Bu dönemde cildinizi nemlendirerek bakım yapmanız gerekir. Cildinizi nemlendirmek için tercih edebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Yoğurtlu yüz maskesi de bunlardan biridir.

Yoğurtlu yüz maskesi, cildi nemlendirmenin hızlı ve etkili yollarından biridir. Yoğurt, cilt donukluğunu anında iyileştirerek cildin sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olacaktır.

Cilt Aydınlatma

Yoğurdun cilde faydaları arasında cilde aydınlık kazandırması da yer almaktadır. Yoğurdun cildi aydınlatan formülü laktik asit bileşeninden elde edilir. Bu besin, melanin üretimini engelleyen enzimlerin üretilmesine yardımcı olur. Melanin ise temel olarak cildi koyu ve mat yapan madde olarak gösterilebilir. Bu bakımdan düzenli bir şekilde yoğurt tüketmek, bir süre sonra cildinize beyazlık kazandırabilir ve daha fazla aydınlık görünmesini sağlayabilir.

Cilt Germe

Yoğurdun cilde faydaları arasında cilt germe de vardır. Farklı etmenlerden dolayı cilt sarkabilir. İlerleyen zaman ve dış faktörlerin etkisi, cildinizin hızla yaşlanması ve sarkması için bir sebeptir. Bu sırada ciltte ortaya çıkan yaşlılık lekeleri, kaz ayakları estetik kaybına neden olur. Ek olarak, cilt eşit olmayan renkte görünecektir.

Bu noktada yoğurt tüketimi, bu gibi konular hakkında size yardımcı olabilir. Bu ürün cildinizin daha düzgün olmasına yardımcı olacak, yenilenen hücreler cilde sıkılık kazandıracaktır.

Cildi UV Işınlarından Koruma

Evde mayalanan yoğurdun faydaları oldukça fazladır. Cildi UV ışınlarından koruma da bunlardan bir tanesidir. Güneşten gelen UV ışınları cildin çabuk yanmasına, kararmasına ve yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle UV ışınlarının neden olduğu yaşlılık lekelerini, kırışıklıkları gidermek için yoğurt kullanmalısınız. Yoğurdun güneşten koruma etkisi çinko bileşeninden kaynaklanmaktadır. Bu bileşen hasarlı cildi besler ve yatıştırır.

Esnekliği Arttırma

Cilt kolajeni kaybettiğinde esnekliği azalır ve bu yüzden kırışıklıkların ve yaşlılık lekeleri artmaya başlar. Yoğurt maskesi cilt elastikiyetini artırıcı etki gösterir. Bu bakımdan yoğurt, cildinize kaybettiği esnekliği kazandırmada yardımcı olabilir.

Kırışıklık Oluşumunu Engelleme

Kırışık bir cilt görünümü pek çok insan tarafından olumsuz karşılanır. Yoğurttaki laktik asit, bu durumu önleyecek bir antioksidan görevi görür. Yoğurt sayesinde pürüzsüz, parlak bir cilde sahip olunabilir.

Sivilce Karşıtı

Sivilcesi olan insanlar bunlardan şikayet ederek kurtulmanın yollarını arar. Sivilceler bilindiği gibi farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

Probiyotiklerin, iltihaplı akne lezyonlarının önde gelen nedeni olan P.acnes bakterileriyle savaşmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Probiyotikler genel enflamasyonu azaltır. Bu da sivilceleri yatıştırır ve uzun süreli sivilceleri önlemeye yardımcı olur. Dolayısıyla yoğurdun yüze faydaları sayesinde sivilcelerinizi önleyebilir, mevcut sivilcelerin daha kısa sürede giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Enflamatuar Cilt Durumlar

Probiyotiklerde bulunan aynı anti-inflamatuar etkilerin, rosacea, sedef hastalığı ve egzama gibi diğer inflamatuar cilt durumlarının tedavisine yardımcı olduğu düşünülür.

Düzenli olarak yoğurt yemek bu ve bunun gibi sağlık sorunları yaşamanzı engelleyebilir.

Ancak sağlık sorunlarınız uzun süredir devam ediyor ise en kısa sürede doktora görünmek gerektiği unutulmamalıdır.

Ev Yoğurdu Yapmanın Yeni Yolu: Fakir Pasteur Yoğurt Yapma Makinesi

Ev yoğurdu faydaları bakımından oldukça zengin bir besindir. Her ne kadar evde yoğurt yapmak mümkün olsa da bu süreç uzundur ve dikkat gerektirir. Çoğu zaman istenen tat ve kıvamda bir yoğurt elde etmek için defalarca uğraşmak, denemek lazımdır.

er yoğurdunuzu her sefer iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız, Fakir Pasteur Yoğurt Yapma Makinesi size bu konuda yardımcı olmaktadır. Gelişmiş özellikleri ve pratik kullanımı sayesinde evinizde kısa sürede kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Robot Süpürgelerin Bakımı ve Temizliği
Robot Süpürgelerin Bakımı ve Temizliği

Listeler

Günümüzde artan iş temposu ve yoğun yaşam koşulları, insanları daha verimli ve etkili temizlik çözümleri aramaya yöneltmiştir. İşte bu noktada robot süpürgeler mükemmel bir seçenek haline gelmiş, akıllı tasarımları ve otomatik işlevleri sayesinde yaşam alanlarını temizlemeyi kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte her teknolojik cihaz gibi robot süpürgeler de düzenli bakım ve temizlik gerektirir.

Devamını Oku
06.12.2023
Robot Süpürge Nasıl Seçilir?
Robot Süpürge Nasıl Seçilir?

Listeler

Robot süpürgeler, modern evlerde temizlik işlerini kolaylaştıran ve zamandan tasarruf sağlayan en önemli ev aletlerinden biridir. Gelişen teknolojiyle birlikte robot süpürgelerin işlevselliği ve performansı da artmaktadır. Fakat geniş ürün yelpazesi içinde doğru robot süpürgeyi seçmek tüketiciler için zorlu bir görev haline gelebilir. Sunulan farklı marka ve modellerin çeşitliliği arasında kaybolmamak için ihtiyaçlarınıza en uygun robot süpürgeyi nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir.  Hangi robot süpürgeyi almalıyım diye düşünüyorsanız bu içeriğimiz okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Devamını Oku
06.12.2023
Vücut Analiz Baskülü Ne İşe Yarar?
Vücut Analiz Baskülü Ne İşe Yarar?

Listeler

Sağlıklı yaşam biçimi ve kişisel bakımın vazgeçilmez bir parçası olarak vücut analiz baskülleri günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Artık sadece kilo ölçümlerinin ötesine geçen bu akıllı cihazlar vücudumuzun detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlayarak bize sağlığımız hakkında daha kapsamlı bir perspektif sunar. Yağ yüzdesi, kas kütlesi ve kilo dengesi gibi önemli faktörleri ölçerek kendimize daha iyi bir şekilde bakma ve hedeflediğimiz sağlıklı yaşam tarzını oluşturma yolunda bize rehberlik ederler.

Devamını Oku
06.12.2023
Airfryer ile Yapabileceğiniz 10 Harika Tarif
Airfryer ile Yapabileceğiniz 10 Harika Tarif

Listeler

Geleneksel yemek pişirme yöntemlerinin ötesine geçen modern mutfak cihazları arasında yer alan airfryer, hem lezzeti korumak hem de daha hafif alternatifler sunmak isteyenler için kurtarıcı bir seçenektir. Sıcak hava dolaşımının sihirli etkisiyle, kızartmaları çıtır çıtır, sebzeleri canlı renkleriyle ve etleri mükemmel pişmiş olarak hazırlayabilirsiniz. Eğer siz de airfryer'ınızı daha yaratıcı bir şekilde kullanmak ve sofranıza farklı tatlar katmak istiyorsanız içeriğimizi okuyarak çeşitli tarifler öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku
06.12.2023
Airfryer ve Fırın
Airfryer ve Fırın

Listeler

Günümüzde yemek pişirme teknolojileri giderek daha fazla seçenek sunmakta ve mutfakta tercih ettiğimiz cihazlar da bu çeşitlilikle karşımıza çıkmaktadır. Airfryer ve geleneksel fırın, modern mutfaklarda oldukça yaygın olarak kullanılan iki önemli pişirme aracıdır. Her ikisi de yemeklerinizi hazırlamak için pratik ve etkili yöntemler sunsa da aralarında farklılıklar bulunur. Bu yazıda, airfryer ve geleneksel fırın arasındaki temel farklarını görerek hangi cihazın ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu yakından keşfedebilirsiniz.

Devamını Oku
06.12.2023
Fakir Pasteur ile Ev Yoğurdu Yapmak Artık Çok Kolay!
Fakir Pasteur ile Ev Yoğurdu Yapmak Artık Çok Kolay!

Listeler

Yoğurt, Türk mutfağında en çok kullanılan gıdalardan biridir. Her markette kolay bir şekilde bulunabilecek bir üründür ancak bir çok kişi lezzeti ve doğallığından ö türü ev yoğurdu yapmayı tercih eder. Evinizde pratik bir şekilde kendi yoğurdunuzu yapmak istiyorsanız Fakir ’ in üstün Alman teknolojisiyle ü retti ği ve Türkiye ’ de pi şmemiş sütten yoğurt yapabilen ilk makine olan Fakir Pasteur Yoğurt Yapma Makinesi, geli şmiş özellikleriyle bu y ö ndeki ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Devamını Oku
03.10.2023
Pastörizasyon Nedir?
Pastörizasyon Nedir?

Listeler

Pastörizasyon, sıvı gıdaların mikroorganizmaların faaliyetlerini azaltmak veya tamamen etkisiz hale getirmek amacıyla 80 ° - 85 ° derece arasında belirli bir süre boyunca ısıtılması işlemidir. Bu y ö ntem, ö zellikle patojen mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların ve gıdaların mikrobiyal bozulmasının ö nlenmesine y ö nelik etkili bir işlemdir. Bu işlem, gı da ürünlerinin tüketiciye daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde sunulmasını sağlar.

Devamını Oku
03.10.2023
Yoğurt Nasıl Mayalanır?
Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Listeler

Yoğurt, sütün mayalanması sonucu oluşan laktik asit bakterileri tarafından üretilen besleyici bir gıdadır. Yüzyıllardır pek çok kültürde yaygın olarak tüketilen ve oldukça sevilen bir üründür. Yoğurdun lezzeti, kı vam ı ve sağlık için yararları, doğru mayalama tekniklerine bağlıdır. Yoğurt yapmak oldukça basit bir süreçtir ve yoğurdu evde yapmak taze ve lezzetli yoğurt elde etmenin en iyi yollarından biridir.

Devamını Oku
03.10.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.