Elektrikli Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?
24 Eylül 2019
Paylaş:

Elektrikli Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?

Türk toplumu çay içmeyi oldukça çok seven bir toplumdur. Günün her saatinde içilen çayı taze tutmak ve her zaman sıcak olmasını sağlamak için çay makineleri çok daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Çay sever biri iseniz sabahtan akşama kadar uygun sıcaklıkta ve çayınızı acıtmadan tutan elektrikli çay makineleri sizin için biçilmiş kaftandır. Her mutfak eşyasında oldukça iddialı olan Fakir çay makineleri ile de farkını ortaya koymaktadır. Farklı model ve seçeneklerini satış noktalarında kolayca bulabileceğiniz çay makineleri ile çay içmenin keyfine varacaksınız.

Elektrikli Çay Makineleri Kullanımı

Çay makinenizi satın aldıktan sonra istediğiniz gibi hemen kullanmaya başlayabilirisiniz. Makinenizi prize taktıktan sonra ısıtıcı bölümüne su koyarak tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Su kısa zaman içerisinde kaynayacak ve artık çayınızı demleye bileceksiniz. Çayınız demlendikten sonra sevdikleriniz ile birlikte yumuşak içimi ve uygun sıcaklıkta olan çayınızı içmeye başlayabilirsiniz. Çay içme sıklığınız ve sürekli sıcak çay içme arzunuza göre ayarlayabileceğiniz çay makinenizi yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz.

Kullanırken Dikkat Edeceğiniz Hususlar

Çay makineleri çelik veya cam kullanılarak tasarlanmaktadır. Elektrikli bir alet olan çaycınızı kullanırken gösterilen miktardan fazla su dolumu yapmayınız. Aksi halde su ısınıp kaynamaya başladığı anda taşma yaparak alt hazneye dolum yapabilir. Bu biriken su çay makinenizi bozabilir. Eğer cam ürün tercih etmiş iseniz kullanırken ellerinizin ıslak olamamasına özen göstermelisiniz. Yoksa çok beğenerek aldığınız çaycınız ellerinizin arasından kayıp kırılabilir.

Elektrikli Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çay makinenizin bakımlarını düzenli olarak yaptığınız zaman çok daha uzun yıllar kullanmaya devam edebilirsiniz. Elektrikli çay makinenizi temizlemek istediğiniz zaman ilk yapmanız gereken fişi çekmeniz olacaktır. Eğer günlük temizliğini yapıyor iseniz üst ve alt bölümleri su ile çalkalayarak kolaylıkla temizlemeniz mümkündür. Dış yüzey temizliği için ise hafif nemli bir bez kullanarak kolaylıkla silerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer dış yüzey biraz kirlenmiş ise üzerine çok az miktarda deterjan uygulaması yaparak kullanabilirsiniz. Elektrikli çay makinenizin elektrikli kısımlarına su gelmemesi için gayret ediniz. Aksi halde çaycınız bozulabilir. Uygun temiz bir bez ile bu yüzeyleri de silip kurulayabilirsiniz.

Elbette uzun süreli kullanımlarda çay makinenizin ısıtıcı haznesinde kireçlenmeler olmaktadır. Bu kireçlenmeleri temizlemek için kimyasalları tercih etmek yerine her evde bulunan doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Isıtıcı haznesine kaynar su doldurunuz. Ardından bir Türk kahvesi fincanı kadar sirke ve 2 ila 3 yemek kaşığı kadar limontuzunu sıcak suya ekleyerek birkaç saat çaycınızın kireçlenen alt kısmında bekletiniz. Daha sonra bu karışımı makinenizin içinden boşaltarak iyice durulayınız. Çay makinenizin sadece alt kısmına su doldurarak çalıştırıp kaynadıktan sonra suyu tekrar dökünüz. Böylece elektrikli çaycınızın temizlendiğini göreceksiniz.
Eğer kireçlenme çok fazla ise karbonat, sirke ve limontuzunu deneyebilirsiniz. Ayrıca kullanım kılavuzlarında da bu temizlik için farklı önerileri de deneyimlemeyi unutmayınız.

Blog Yazılarımız

Çay Makinesi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

17 Haziran 2021
Çay Makinesi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Özenle seçtiğiniz elektrikli çay makinelerine dair en çok merak edilen konulardan biri olan bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmamasına dair sorular ise sizler için bu rehberde detaylı yanıt buluyor.

Saç kurutma makinesi aparatları nedir? Ne işe yarar?

11 Aralık 2020
Saç kurutma makinesi aparatları nedir? Ne işe yarar?

Saç kurutma makinesi her evin olmazsa olmazları arasında yer alan küçük ev aletlerinden biridir. Hem kadın hem de erkekler için birer ihtiyaç olan saç kurutma makinelerinin birden fazla çeşidi mevcuttur. Kullanıcıları ihtiyaçlarına göre fonksiyonel olarak seçim yapabilir. Duştan sonra saçı şekillendirmek ya da kurutmak için kullanılan saç kurutma makinelerinin çeşitli aparatları da bulunuyor.

Elektrikli süpürge filtresi nasıl temizlenir?

24 Kasım 2020
Elektrikli süpürge filtresi nasıl temizlenir?

Biz de sizler için elektrikli süpürge filtresi en kolay ve hızlı şekilde nasıl temizlenir, hangi detaylara dikkat etmek gerekir gibi soruları ayrıntılı olarak yanıtladık. İşte merak edilen tüm detaylar…

Çay makinesinde çay nasıl demlenir?

16 Ekim 2020
Çay makinesinde çay nasıl demlenir?

Çay makinelerinde çay nasıl demlenir? Demleme süresi ve detayları nelerdir, işte merak ettiğiniz tüm ayrıntılar sizlerle…

Buharlı ütü nasıl kullanılır?

19 Ağustos 2020
Buharlı ütü nasıl kullanılır?

Ütü oldukça kurtarıcı ve gerekli küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Hatta o kadar önemli ve kullanışlıdır ki; her evde mutlaka bulundurulan küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Kıyafetleri ya da eşyaları yıkadıktan sonra ortaya çıkan kırışıklık ve kötü görünümü ortadan kaldırmak için ütü ile işlem uygulanıyor. Böylece yıkanan elbise ve eşyalarınız ilk günkü kadar pürüzsüz ve şık duruyor. Tabi bu görünümü ve kaliteyi yakalamak için doğru ütü tercihi yapmanız da gerekiyor.

Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

05 Haziran 2020
Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü en çok kullanılan küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Bundan dolayı bir ütünün kaliteli olması dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkânı sunması oldukça önemlidir. Bu denli sık kullanılan bir küçük ev aleti olarak zamanla yıpranma veya kireç tutma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Saç Kurutma Makinesi Soğuk Hava Ne İşe Yarar?

20 Mart 2020
Saç Kurutma Makinesi Soğuk Hava Ne İşe Yarar?

Saç kurutma makineleri hem kadın hem de erkeklerin vazgeçilmez olarak kullandığı ürünlerinden biridir. Saç bakımına özen gösteren ya da göstermeyen herkesin mutlaka duştan sonra saçlarını kurutma ihtiyacı duyduğu anda kullandığı ürünlerden biri olan saç kurutma makinelerinin birbirinden farklı özellikleri olabiliyor.

Elektrik Süpürge Toz Torbası Nasıl Takılır?

25 Şubat 2020
Elektrik Süpürge Toz Torbası Nasıl Takılır?

Elektrikli süpürgeler de gelişen teknoloji ile beraber farklı model gamı ve özellikler ile sunuluyor. Her ev için olmazsa olmaz teknolojik ürünlerden biri olan elektrik süpürgeler evinizi temizleme konusunda sizlere destek oluyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.