Çay Makinesi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?
17 Haziran 2021
Paylaş:

Çay Makinesi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Çay makinesi keyifli ve lezzetli bir çay keyfini olabilecek en hızlı ve en pratik hale getirme konusunda son derece fonksiyonel bir yardımcı olmasıyla hemen her mutfak tezgahında baş köşeyi almayı başarıyor. Rahat kullanımı kadar kolay temizlenmesiyle öne çıkan bu pratik cihazların nasıl temizlenebileceği ve nasıl etkili temizliğin yanı sıra doğru şekilde temizlenerek de uzun kullanım ömrünün korunabileceği ise merak konusu olabiliyor. Özenle seçtiğiniz elektrikli çay makinelerine dair en çok merak edilen konulardan biri olan bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmamasına dair sorular ise sizler için bu rehberde detaylı yanıt buluyor.

Çay Makineleri Bulaşık Makinasında Nasıl Yıkanır?

Bilindiği üzere elektrikli çay makinaları bir set halinde kullanılmakla birlikte yerinden çıkarılabilen farklı elemanlardan oluşmaktadır. Bu elemanların bazıları suyla temas ettiği takdirde elektrik aksamı bozulacağı için hassas koruma ve bakım gerektirmekte, bazı kısımları ise sık kullanıma bağlı kolay kirlendiği için bulaşık makinesi gibi etkili temizlik sağlayan makinelerden yardım alarak yıkanmaktadır. Çay makinelerinin demlik ve filtre kısımları setteki yerinden çıkarılarak elde veya dileyenler tarafından bulaşık makinesinde yıkanabilen kısımlardır. Bunun için öncelikle su ısıtıcısı kısmında kalan su tamamen boşaltılır ve sonrasında nemli ya da kuru bir bez yardımıyla silinir. Su ısıtıcısı elektrik akşamlara sahip olduğu için kesinlikle suya daldırılmaması yani bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir. Bulaşık makinesine girmemesi gereken bu parçaların aynı zamanda ıslak yüzey üzerine konmaması veya sürekli nemli ortamlarda bulunmaması da bir diğer önemli ve koruyucu husus olmaktadır. Zaman içerisinde suyun içerisinde doğal olarak bulunan kireç ısıtıcının veya taban parçasının üzerinde birikebilir ve bu durumda ısıtıcıdan alınan verim düşerken enerji sarfiyatı daha da artabilir. Bu durumla karşılaşılması hâlinde ısıtıcıda bir miktar suyu kaynatmak, sonrasında şalteri kapatarak piyasada farklı markalarla sunula kireç çözücülerin eklenmesi ve suyun yeniden ısıtılması gerekir. Kirecin çözülmemesi halinde işlem yinelenebilir ve kimyasal madde kalıntısı kalmadığından emin olana dek bol temiz suyla durulama yapmak gerekir. Yani kirecin sökülmesi için dahi ısıtıcının bulaşık makinesine girmesini tercih etmek mümkün değildir. Çay makinelerinin doğru ve düzenli şekilde temizlik ve bakımının yapılması gelişmiş teknolojik özellikleri gibi uzun kullanım ömrünün korunması için de son derece önemli olmakta, ilgili parçaları suya temas etmesine izin vermeden ve nemli ortamlarda bırakmadan korurken yıkanabilir parçaları ise elle veya makine içerisinde yıkamanız en etkili sonuçları vermektedir.

Blog Yazılarımız

Çay Makinesi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

17 Haziran 2021
Çay Makinesi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Özenle seçtiğiniz elektrikli çay makinelerine dair en çok merak edilen konulardan biri olan bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmamasına dair sorular ise sizler için bu rehberde detaylı yanıt buluyor.

Saç kurutma makinesi aparatları nedir? Ne işe yarar?

11 Aralık 2020
Saç kurutma makinesi aparatları nedir? Ne işe yarar?

Saç kurutma makinesi her evin olmazsa olmazları arasında yer alan küçük ev aletlerinden biridir. Hem kadın hem de erkekler için birer ihtiyaç olan saç kurutma makinelerinin birden fazla çeşidi mevcuttur. Kullanıcıları ihtiyaçlarına göre fonksiyonel olarak seçim yapabilir. Duştan sonra saçı şekillendirmek ya da kurutmak için kullanılan saç kurutma makinelerinin çeşitli aparatları da bulunuyor.

Elektrikli süpürge filtresi nasıl temizlenir?

24 Kasım 2020
Elektrikli süpürge filtresi nasıl temizlenir?

Biz de sizler için elektrikli süpürge filtresi en kolay ve hızlı şekilde nasıl temizlenir, hangi detaylara dikkat etmek gerekir gibi soruları ayrıntılı olarak yanıtladık. İşte merak edilen tüm detaylar…

Çay makinesinde çay nasıl demlenir?

16 Ekim 2020
Çay makinesinde çay nasıl demlenir?

Çay makinelerinde çay nasıl demlenir? Demleme süresi ve detayları nelerdir, işte merak ettiğiniz tüm ayrıntılar sizlerle…

Buharlı ütü nasıl kullanılır?

19 Ağustos 2020
Buharlı ütü nasıl kullanılır?

Ütü oldukça kurtarıcı ve gerekli küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Hatta o kadar önemli ve kullanışlıdır ki; her evde mutlaka bulundurulan küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Kıyafetleri ya da eşyaları yıkadıktan sonra ortaya çıkan kırışıklık ve kötü görünümü ortadan kaldırmak için ütü ile işlem uygulanıyor. Böylece yıkanan elbise ve eşyalarınız ilk günkü kadar pürüzsüz ve şık duruyor. Tabi bu görünümü ve kaliteyi yakalamak için doğru ütü tercihi yapmanız da gerekiyor.

Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

05 Haziran 2020
Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü en çok kullanılan küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Bundan dolayı bir ütünün kaliteli olması dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkânı sunması oldukça önemlidir. Bu denli sık kullanılan bir küçük ev aleti olarak zamanla yıpranma veya kireç tutma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Saç Kurutma Makinesi Soğuk Hava Ne İşe Yarar?

20 Mart 2020
Saç Kurutma Makinesi Soğuk Hava Ne İşe Yarar?

Saç kurutma makineleri hem kadın hem de erkeklerin vazgeçilmez olarak kullandığı ürünlerinden biridir. Saç bakımına özen gösteren ya da göstermeyen herkesin mutlaka duştan sonra saçlarını kurutma ihtiyacı duyduğu anda kullandığı ürünlerden biri olan saç kurutma makinelerinin birbirinden farklı özellikleri olabiliyor.

Elektrik Süpürge Toz Torbası Nasıl Takılır?

25 Şubat 2020
Elektrik Süpürge Toz Torbası Nasıl Takılır?

Elektrikli süpürgeler de gelişen teknoloji ile beraber farklı model gamı ve özellikler ile sunuluyor. Her ev için olmazsa olmaz teknolojik ürünlerden biri olan elektrik süpürgeler evinizi temizleme konusunda sizlere destek oluyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.